Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?

Skończyłeś studia – czas na szukanie pierwszej pracy. Najpierw należy zacząć od napisania CV – twojej pierwszej wizytówki na etapie rekrutacji. Wkrótce jednak pojawi się pytanie: co wpisać w rubryce doświadczenie zawodowe” skoro… nie masz doświadczenia?

Brak doświadczenia to coś, co wprowadza w stres bardzo wielu młodych ludzi. Zwłaszcza, że w wielu firmach wymaga się co najmniej jednego, przepracowanego roku, by w ogóle być branym pod uwagę podczas rekrutacji. Czy aby na pewno warto się tym przejmować?

 

Bądź prawdomówny

Jeśli nie masz doświadczenia w pracy, nie myśl nawet o wpisywaniu fikcyjnego zatrudnienia do CV. Dziś można sprawdzić praktycznie wszystko, a twój potencjalny pracodawca może bez problemu skontaktować się z firmą, o której wspominasz w swoim CV.

Wspomnij o praktykach

Nawet, jeśli nigdy nie pracowałeś, w trakcie studiów z pewnością miałeś styczność z zawodem podczas obowiązkowych praktyk. Warto wspomnieć o tym w CV – uwzględnij, czym dokładnie się zajmowałeś, a jeśli posiadasz referencje – możesz dołączyć je do dokumentu.

Podkreśl swoje umiejętności

Braki w doświadczeniu zatuszujesz, jeśli w CV podkreślisz swoje umiejętności. Wspomnij o wszystkich, odbytych kursach, znajomości obsługi komputera, prawo jazdy, języki obce – to wszystko okaże się bardzo pomocne.

 

Każdy kiedyś zaczynał, dlatego nie martw się, że startujesz bez doświadczenia zawodowego. Pokaż się z jak najlepszej strony i bądź wytrwały w szukaniu pierwszego zatrudnienia – to klucz do sukcesu.

Dodaj komentarz