Jak napisać referat ?

Referat jest jednym z podstawowych rodzajów tekstów, który powinien opanować każdy aspirujący do wyższego wykształcenia. Tego rodzaju umiejętności niezbędne są do wykonania wielu prac zaliczeniowych, jak i, pośrednio, prac dyplomowych, na przykład licencjackich albo magisterskich.

Nauczenie się tej, skądinąd dość trudnej sztuki, nie wymaga jednak specjalnych umiejętności. Na czym należy się skupić, by stworzyć ciekawy artykuł? Jak pisać referat, by nie tylko był on merytoryczny, ale i łatwy w odbiorze z punktu widzenia potencjalnego czytelnika? Na jakie istotne szczegóły trzeba zwrócić uwagę? Wreszcie, jak formatować taki tekst, by czytanie go nie było uciążliwe?

Po pierwsze, dowiedz się, czym jest referat

Po co i jak się pisze referat? Celem tworzenia takiego tekstu jest przedstawienie w formie pisemnej lub ew. zaprezentowanie przed słuchaczami pewnego zagadnienia. W większości przypadków, z którymi spotykamy się, czy to na studiach, czy w szkole albo w pracy zawodowej, referaty mają charakter odtwórczy i polegają na przedstawieniu w spójny sposób pewnego zakresu materiału. Referaty bywają zarówno wygłaszane na konferencjach, jak i publikowane (na przykład w prasie branżowej albo w sieci).

Po drugie, opracuj temat

Przygotowanie do pisania nie powinno być procesem bagatelizowanym. Odpowiedni research nie tylko gwarantuje spójność i przejrzystość właściwego tekstu, ale i pozwala na wyciągnięcie sensownych, wartościowych wniosków. Wiedzy warto szukać w różnych źródłach, uwzględniając między innymi:

 • Książki i monografie,
 • Strony internetowe,
 • Publikacje naukowe,
 • Prasę branżową,
 • Cytaty i wywiady.

Pamiętaj, że robienie notatek nie powinno być traktowane nonszalancko. Każdą myśl, którą zechcesz wykorzystać we właściwym tekście, od razu opatrz tytułem źródła, by później łatwo sporządzić bibliografię. Poza tym, staraj się dbać o spójność i zachować pewien „tok myślenia”, podając czytelnikowi dokładnie tyle faktów, ile potrzeba do jasnego sformułowania problemu (lub rozwiązania).

Po trzecie, stwórz plan

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pisać referat, pamiętaj o sformułowaniu konspektu. Bez planu ramowego Twój referat może okazać się nieprzejrzysty, trudny w odbiorze, a nawet wewnętrznie sprzeczny. Oszacuj, jak wiele miejsca (tekstu) zajmie omówienie każdego punku. Dopiero mając szczegółowy konspekt, zabierz się do właściwego pisania.

Po czwarte, jak się pisze referat

Trzymaj się zasady, którą wpojono Ci w szkole: sformułuj wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie.

Najpierw napisz wstęp, w którym jasno i konkretnie omówisz problem, czyli temat pracy, przedstawisz po krótce punkty widzenia oraz postawisz tezę. W uzasadnionych przypadkach warto jednym zdaniem streścić cały artykuł, by czytelnik mógł od razu wiedzieć, czego się spodziewać.

W rozwinięciu, odwołując się do pozycji ujętych w bibliografii, należy omówić dany problem oraz podać konkretne argumenty. Nie obawiaj się kontrowersji, o ile pochodzą one z wiarygodnej literatury. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy wybór pozycji w bibliografii, jednak powinien on być obiektywny.

W ramach zakończenia referatu należy podsumować postawione argumenty w kontekście sformułowanej we wstępie tezy. Przedstawione wnioski powinny w oczywisty sposób wynikać z treści referatu, tak, by czytelnik nie musiał szukać w tekście potwierdzenia danej myśli.

Po piąte, wskazówki praktyczne

W życiu zapewne napiszesz niejeden artykuł, dlatego warto już na samym początku dowiedzieć się, jak się pisze referat, by miał on wartość z punktu widzenia czytelnika. Należy pamiętać między innymi o tym, by skupić się na sprawach merytorycznych (konkretach), unikając skomplikowanego języka, porównań i niejasnych zwrotów. Poza tym, staraj się unikać zbędnych sformułowań, które tylko przedłużają tekst, nie dodając żadnych wartościowych myśli. Koniecznie umieść na końcu przypisy i bibliografię.

Jak widać, napisanie referatu nie musi być trudne. Jeśli jednak pomimo tych wskazówek nie czujesz się na siłach, by poradzić sobie samodzielnie z danym zagadnieniem, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem – chętnie pomożemy Ci zarówno opracować dane zagadnienie, jak i wybrać odpowiednie pozycje do bibliografii oraz podpowiemy, jak pisać referat, by warto było go czytać.

62 komentarzy w “Jak napisać referat ?

 1. Marzena dnia Odpowiedz

  Witam mam do napisania dwa referaty z informatyki. Nie wiem jak sie do tego zabrać bo w gimnazjum nie pisaliśmy referatów. Jeden temat to (bezpieczeństwo w internecie) drugi (przestrzeganie prawa autorskiego warunków licencji i praw ochrony wizerunku). Z góry dziekuje

 2. tynka12345 dnia Odpowiedz

  witam mam problem muszę napisać referat a nie wiem jak się za to zabrać ponieważ jestem w drugiej gimnazjum a wcześniej ich nie pisaliśmy następujące tematy to : wojny i terroryzm , świat bogaty i biedny , Globalizacja i Ziemia planeta ludzi

 3. kin dnia Odpowiedz

  Witam. Musze napisać dwa referaty. Jeden na temat szkolnictwa jezuickiego a drugi o naturalizmie według roussea. Proszę o pomoc w doborze bibliografi

 4. Michelle dnia Odpowiedz

  Witam, musze napisac referat o przedsiębiorstwach przed i po transformacji na podstawie danych statystycznych i potrzebuje pomocy.

  1. 6-klasista dnia Odpowiedz

   Witam pomoże mi ktoś bo muszę napisac referat na religię o Cudach Eucharystycznych w Polsce i na świecie. Bardzo Proszę

 5. Patryk Woźniak dnia Odpowiedz

  Witam , potrzebuje napisać referat na temat brexitu na historię, posiadam potrzebne mi materiały ale nie mam zielonego pojęcia jakby to wszystko w całość sformułować, potrzebuję go skończyć do Poniedziałku , to mój pierwszy referat , mógłby mi ktoś pomóc ? wytłumaczyć w bardziej prosty sposób, w przykładach? byłbym wdzięczny, czekam na rychłą odpowiedź i z góry dziękuje za szczere chęci

 6. Anonimek dnia Odpowiedz

  Szymon pomocy w napisaniu federation an temat bezpieczenstwo na lekcji chemi (zasady BHP) 7 klasa szkoły podstawowej

 7. Dd dnia Odpowiedz

  Musze napisac referat na temat porownania czasow PRL do obecnych szkolnictwo,sklepy,zabawki,pojazdy,rozrywki,wakacje

 8. Julia dnia Odpowiedz

  Witam mam do napisania referat na temat drogi krzyżowej zachęcając do udziału w niej tylko nie wiem jak zacząć i jakie argumenty umieścić w tym referacie. Za wszelką pomoc dziękuję i pozdrawiam.

 9. JusLin dnia Odpowiedz

  Witam, potrzebuje napisać referat o Biskupinie. Pierwszy raz piszę w takiej formie pisemnej i nie wiem jak się za to zabrać. Za wszelką pomoc dziękuję!

 10. blanx dnia Odpowiedz

  Witam muszę napisac referat na temat wykorzystania w polskim prawie punktów z kodeksu napoleonskiego i józefinskiego.Z góry dziękuje za każdą pomoc

 11. RedDevil dnia Odpowiedz

  Witam muszę napisać pilnie 3 referaty, ale niestety nie potrafię się za to zabrać. Moje tematy to : 1. Organizacja transportu morskiego, 2. Infrastruktura drogowa i kolejowa, 3. Program monitoringu na Morzu Bałtyckim. Za wszelką pomoc bardzo dziękuję i proszę o pilny kontakt 🙂

 12. Ulany69 dnia Odpowiedz

  Witam ,potrzebuje napisać rozprawkę z fizyki na temat „Co widać na nocnym niebie” bo inaczej nie zdam do następnej klasy .

 13. Oliwia dnia Odpowiedz

  Witam. Mam napisać referat na temat ,, Kryptowaluty”. Proszę o pomoc, bo zupełnie nie wiem jak się za to zabrać.
  Będę bardzo wdzięczna .

 14. Oliwia dnia Odpowiedz

  Witam. Mam napisać referat na temat ,,Kryptowaluty „. Proszę o pomoc, bo zupełnie nie wiem jak się za to zabrać.
  Będę bardzo wdzięczna.

 15. Ewelina dnia Odpowiedz

  Witam, mam do napisania referat na temat Organizacja Najwyższej Izby Kontroli, jest to dość obszerny temat i nie wiem od czego zacząć. Proszę o pomoc .

 16. pat dnia Odpowiedz

  Witam, mam do napisania referat na temat „style kierowania ludźmi (2 wybrane koncepcje)”. Nie wiem od czego zacząć i jak ma to wyglądać. Proszę o pomoc 🙂

 17. Agattta dnia Odpowiedz

  Dobry wieczór! Proszę o pomoc w napisaniu referatu na temat ” Kodowanie na dywanie” przedszkole i klasy 1-3, ile to ma mieć stron obiektywnie patrząc? W internetach jest trochę merytoryki i same scenariusze zabaw, jak to ugryźć, i jaka ja mam hipotezę postawić? HELP

 18. joshepe dnia Odpowiedz

  Dzien dobry,
  Mam do napisania referat na 5 stron A4, na temat: Obraz młodzieży na malzenstwo i rodzine.
  nie wiem sobie z tym poradzić proszę o pomoc.
  z góry dziekuje

 19. Xanlixa dnia Odpowiedz

  Potrzebuję pomocy. Kompletnie nie wiem jak się pisze referat. Konkretnie chodzi mi o referat z historii POWSTANIE WIELKOPOLSKIE.
  Z GÓRY DZIĘKUJĘ ☺️

 20. maja00 dnia Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Mam do napisania referat z biologi o życiu społecznym zwierząt i kompletnie nie wiem od czego zacząć.
  z góry dziękuję za odpowiedź

 21. teaTime dnia Odpowiedz

  śmieszą mnie te komentarze w stylu 'mam do napisania referat…..’, przeciez nikt na to nie odpowie, a reszta nadal będzie komentowała co ma do napisania.

 22. julciaqnajxd dnia Odpowiedz

  Witam, mam problem z napisaniem referatu, wytłumaczy mi ktoś? Mam referat do napisania o nazwie „Wilgotny las równikowy”. Z góry naprawdę dziękuje, nigdy jeszcze nie pisałam referatu, bo chodzę do 5 klasy szkoły podstawowej i nie pisaliśmy referatów. Jak mi ktoś pomoże to naprawdę dziękuje ;).

  Pozdrawiam
  Julia

 23. Ola dnia Odpowiedz

  Witam, mam problem z napisaniem referatu na biologię na temat : Międzynarodowe formy ochrony przyrody , pomożecie ?

 24. nicki123 dnia Odpowiedz

  Witam mam do napisania referat o tytule „Naturalne zrodla witamin i mineralow. Rola witamin w organizmie.” Niestety nie umiem pisac referatu. Jestetem w siodmej klasie podstawowki i jeszcze nigdy nie pisalismy go. P
  rosze o pomoc.

 25. FIZYKA dnia Odpowiedz

  WITAM MÓGŁ BY KTOS POMUC NAPISAC REFERAZ ZZ FIZYKI NA TEMAT
  DZWIGNIA JEDNOSTRONNA I DDWUSTRONNA . NIE WIM JAK NAWET SIE DO TEGO ZABRAC
  JEŚLI KTOŚ WIE BYŁA BYM WDZIĘCZNA
  DZIEKUJE

 26. Zgrafindol dnia Odpowiedz

  Dzień Dobry mam do napisania na jutro referat z Historii na temat powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki. A nie wiem jak się do tego zabrać

 27. studentka pedagogiki dnia Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Nie mam pomysłu jak napisać referat z prawa by był ciekawy. Temat to Społeczne organy w systemie oświaty. Pilnie proszę o kontakt na maila praca70@onet.pl, gdyż mam mało czasu na napisanie i oddanie pracy.

 28. Julszon dnia Odpowiedz

  Witam, otóż muszę na jutro napisać referat o historii fizyki i nie wiem jak się do tego zabrać.. czytam z godzinę jak się pisze te referaty lecz nie mogę zrozumieć :< albo to ja mam coś z głową.. . Proszę o pomoc

 29. Monika dnia Odpowiedz

  Witam. Mam do napisania referat . Służby Sanitarno-Epidemiologicznej -epidemiologiczne cel i zadania co to jest jakie selekcję wchodzą w skład. Opisać wszystkie sekcje.

 30. Anonim dnia Odpowiedz

  Witam, mam napisać referat na temat filmu „Władcy umysłów”, niestety nigdy jeszcze nie pisałam referatów, z góry dziękuję za pomoc

 31. Kati dnia Odpowiedz

  Dzień dobry muszę na jutro napisać referat na hit Solidarność czy stan wojenny w miedziowym zagłębiu – minimum 2 strony A4 kompletnie nie wiem jak się za to zabrać nigdy wcześniej nie pisałam referatu i nie do końca wiem o co w tym chodzi i co należy w tym pisać. Z góry dziękuję za pomoc

 32. Agnieszka Lechowicz dnia Odpowiedz

  Potrzebuje napisać referat na temat,,Laminaty i folie stolarskie „Nigdy nie pisałam referatu.nic z tego nie rozumiem.Z góry dziękuję za pomoc.

Dodaj komentarz