Jak napisać list motywacyjny?

Można odnieść wrażenie, że list motywacyjny jest coraz rzadziej stosowaną formą autoprezentacji podczas starań o pracę. Wiele osób traktuje go jak przeżytek – niesłusznie. Dobrze napisany list motywacyjny może pomóc ci zyskać wiele w oczach potencjalnego pracodawcy. Jak napisać list motywacyjny, który da ci pracę? Podpowiadamy!

Warto zaznaczyć, że list motywacyjny nie będzie kryterium decydującym o tym, czy otrzymasz pracę. Najważniejsze, byś spełniał wszystkie, oficjalne wymogi – wtedy list motywacyjny może okazać się cenną pomocą. Oczywiście, jeśli przygotujesz go we właściwy sposób.

1. Spersonalizuj list

Na samym wstępie określ, do kogo go kierujesz. Może być to dyrektor działu, lub dział HR, jednak o takim detalu naprawdę warto wspomnieć.

2. Wyjaśnij, dlaczego chcesz pracować

Uargumentuj, dlaczego starasz się o posadę w tej właśnie firmie. Wskaż, skąd dowiedziałeś się o ofercie i dlaczego cię zainteresowała. Warto dodać, co cenisz w danym zawodzie i w firmie, do której aplikujesz.

3. Dlaczego ty?

Musisz się czymś wyróżnić. Zaprezentuj swoje atuty, wykorzystując zwłaszcza te umiejętności, które przydałyby się twojemu pracodawcy. Czytając twój list motywacyjny powinien pomyśleć: „to właśnie jego szukam!”.

4. Wyraź chęć spotkania

Okaż wdzięczność za zapoznanie się z twoją kandydaturą i wyraź nadzieję, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Nie rozpisuj się zbędnie – miłe, ale lakoniczne zakończenie wystarczy.

 

O czym warto pamiętać?

Jeśli wysyłasz kilka listów motywacyjnych, nie powielaj ich. Niedopuszczalne jest ściąganie gotowych szablonów z internetu. Zaufaj, że twój potencjalny pracodawca może to sprawdzić, a wtedy trafisz na przegraną pozycję. Liczy się oryginalność! Ciekawą formą listu motywacyjnego może być także nagranie video, w którym opowiadasz o motywach twojej kandydatury i sobie samym.

Dodaj komentarz