Jak napisać CV oryginalnie i ciekawie?

Zastanawiasz się, dlaczego znów nie zaproszono cię na rozmowę kwalifikacyjną? Najpewniej zamiast ciebie trafił na nią ktoś, kto mógł poszczycić się interesującym CV. Mamy dla ciebie parę porad, jak napisać CV,  które pomoże ci zdobyć pracę.

Jak napisać CV – podstawowe elementy

Dane osobowe

  • imię i naziwsko
  • Data urodzenia
  • Adres zamieszkania
  • Numer telefonu
  • Adres e-mail

Wydaje się to oczywistością, a jednak wiele osób nadal zapomina dodać ważnego elementu do CV. Zdarzają się przypadki, w których dobrze zapowiadający się pracownik zapomni podać numeru telefonu i adresu e-mail…

 

Dobre zdjęcie

Wbrew pozorom, nie musi być to zdjęcie z dowodu osobistego. Wiele zależy od tego, do jakiego rodzaju firmy aplikujesz. Podobno parę lat temu istniał trend, według którego do CV nie dodawało się żadnych fotografii – niestety, to się nie sprawdza. Fakt jest taki, że zdjęcie w CV jest pierwszym elementem, na który zostaje zwrócona uwaga.

Jak wspomnieliśmy – zdjęcie nie musi być bardzo oficjalne, lecz nie warto przesadzić w drugą stronę. Zrezygnuj ze zdjęć z wakacji, imprez, a także tych po prostu kiepskiej jakości. Schludne i proste „selfie” z pewnością się tu sprawdzi.

 

Wskaż swoje umiejętności

To kolejny, często pomijany element – bardzo mylnie. Zaznacz w CV maksymalnie wiele twoich atutów. Znajomość języka, obsługa programów komputerowych, kursy i szkolenia – to wszystko jest w cenie! Nie przesadź jednak z „przechwałkami” – skup się tylko na tych osiągnięciach, które mogą mieć znaczenie w obliczu potencjalnego zatrudnienia.

 

Wykształcenie

Nikogo nie będzie interesowało skończone przez ciebie gimnazjum. Niewielu pracodawców interesuje także szkoła średnia (jeśli po niej nastąpiły studia). I tu bez powodu się nie rozpisuj. Z drugiej strony, pominięcie wskazania uczelni to naganny błąd, który może zaważyć na tym, jak zostanie odebrane twoje CV.

 

Zainteresowania

Wiele osób uważa ten detal za mało ważny w CV, jednak może być on ogromnym atutem. Pokaż, że jesteś ciekawą osobą – wypisz swoje największe pasje, choćby na pozór mogłyby okazać się śmieszne. To ważne, by twój potencjalny pracodawca wiedział, że poza życiem zawodowym masz własne zainteresowania.

Jak długie powinno być CV?

Powszechnie twierdzi się, że dobre CV nie powinno przekraczać jednej strony A4. Jeśli jednak uważasz, że warto zawrzeć w nim więcej informacji – zrób to! CV absolutnie nie powinno zawierać literówek, błędów gramatycznych. Dokument powinien mieć przejrzystą strukturę. Ostrożnie z kolorami – najbezpieczniej będzie zostać przy czerni i bieli.

 

 

Dodaj komentarz