Jak napisać zaproszenie?

Wbrew pozorom, w dobie telefonów i internetu listowne zaproszenia nie przechodzą do lamusa. Zwłaszcza oficjalne uroczystości wymagają, abyśmy wystosowali papierową wersję zaproszenia. Wielu osobom kłopotu przysparza to, jak napisać zaproszenie elegancko i poprawnie. Mamy dla nich kilka cennych wskazówek.

 

Jak napisać zaproszenie?

Ślub, komunia, jubileusz, chrzciny… okazji, by wręczyć bliskim gustowne zaproszenie jest wciąż bardzo wiele. Oczywiście – w dzisiejszych czasach wiele osób wybiera cyfrową formę zaproszeń, bądź po prostu rozmowę telefoniczną. Nie warto jednak odrzucać papierowej wersji – nie dość, że gościom sprawi ona wiele radości, to może stać się ciekawą pamiątką.

 

Pisząc zaproszenie warto kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą nam nie popełnić faux-paux:

Zgrabny wstęp

Na samym początku zaproszenia, warto rozpocząć wypowiedź eleganckim wprowadzeniem. Typowe zwroty, które warto tu stosować to „z przyjemnością zapraszamy”, „mamy zaszczyt zaprosić” itp.

Jak zwrócić się do gościa?

Wszystko zależy od łączących nas relacji. Zaproszenia w relacjach biznesowych wymagają niejednokrotnie zastosowania formy Pan/Pani, lub tytułu naukowego. Uroczystości prywatne to okazje, w których najlepiej będzie użyć imienia i nazwiska gości. Jeśli jednak relacja jest bardzo bliska (np. z rodzicami), dopuszcza się uszczegółowienie zwrotu (do np. „mama”, „tata”).

Krótko, zwięźle i na temat

Zaproszenie powinno być możliwie krótkie. Wyjaśnij, jaki jest jego cel („mamy zaszczyt zaprosić [imię i nazwisko] a ślub/chrzciny/urodziny etc.). Zbędne szczegóły tylko wprowadzą chaos.

Czas i miejsce imprezy

To element obowiązkowy. Podaj dokładny czas i miejsce, w których odbędzie się uroczystość.

Prośba o potwierdzenie

Zwyczajowo w zaproszeniach prosi się o potwierdzenie obecności na imprezie. Często bywa jednak, że wręczając gościom zaproszenia osobiście już uzyskujemy informację, czy się pojawią. Niemniej jednak – warto dodać do tekstu podobną wzmiankę.

Dodaj komentarz