Pisanie prac zaliczeniowych. Jak robić to najlepiej?

Jak pisać prace zaliczeniowe, aby zawsze wypadać jak najlepiej? Oczywiście, najważniejszy jest dobry temat, w którym wykorzystamy wartościowe materiały naukowe. To jednak nie wszystko – istnieje także kilka zasad, które warto stosować, aby twoja praca była odebrana maksymalnie pozytywnie. Sprawdź kilka naszych porad.

Pisanie prac zaliczeniowych – układ

Wizualna kwestia pracy zaliczeniowej jest niemniej ważna, jak merytoryczna. Nawet wartościowa praca napisana „na kolanie” nie będzie czytana z przyjemnością. Zadbaj o czytelność pracy, a więc o zabiegi techniczne takie jak justowanie, odpowiednia interlinia, wielkość i krój czcionki. Śródtytuły warto pogrubić, podobnie jak sam tytuł. Stosuj zabiegi takie jak twarda spacja, aby zapobiec tzw. wiszącym spójnikom.

Podział pracy na części

Wstęp, rozwinięcie, zakończenie – słyszymy o tym już od podstawówki. Praca zaliczeniowa podzielona na akapity jest zgrabniejsza, a do tego czyta się ją prościej i szybciej. To wizualny trik, który sprawia, że czytelnik ma wrażenie mniejszej ilości tekstu.

Przypisy

Nawet, jeśli nie jest to praca dyplomowa, fakty potwierdzaj przypisami. Świadczy to o twoim profesjonalizmie i znajomości tematu.

Jakość papieru

Problem z pozoru błahy, jednak wielu wykładowców przykłada do tej kwestii uwagę. Drukując pracę zadbajmy, by papier był wysokiej jakości – powinien być śnieżnobiały i nie prześwitujący. Najtańszy papier do drukarki może znacząco obniżyć wygląd całości publikacji.

Skład

Składanie pracy to kolejny etap, o który należy zadbać przed jej oddaniem. Starajmy się równo zszyć kartki specjalnym zszywaczem (unikajmy spinaczy czy oddawania kartek „luzem”), a następnie włóżmy pracę do zwykłej, foliowej koszulki. Jeśli publikacja ma poważniejszy charakter, możesz obłożyć ją w drukarni miękką okładką. Pamiętaj – pierwsze wrażenie ma znaczenie.

 

Dodaj komentarz